Text:   
        FanShop | Mobilní verze | Domovská stránka (IE)
 
Adresa klubu:
FC Přední Kopanina
Ke Goniu 123, 164 00 Praha 6

Kontakt: Tomáš Cigánek
Telefon: +420 777 753 545
Email: tomas.ciganek@fcpk.cz
 

Partner klubu

 
Připojte se na FCPK Facebook a Instagram a buďte s námi online ......  

Kluci z dorostu jsou budoucnost Kopaniny, věří Jan Peclinovský, kouč dorostu

Mužstvo:FCPK
Zpracováno:13.04.2012
 
Přední Kopanina - Už deset let úspěšně vede mládežnické celky na Přední Kopanině, divizní áčko teď těží z jeho výborné práce: rukama Jana Peclinovského staršího prošla spousta mladíků, kteří teď čím dál častěji naskakují do sestavy prvního týmu. „Od toho jsou vychovávaní, aby se prosazovali v áčku, mám z nich radost,“ chválí Peclinovský. Mezi nadějné odchovance patří i jeho syn.

Co tomu říkáte, že se teď tolik vašich svěřenců prosazuje v mužské divizi?
Sice nám trochu chybí v dorostenecké soutěži, ale z hlediska jejich vývoje je to super. Dostat se do divize, to je pro ně velký krok a šance, kterou by měli chytit. Začlenili se velmi slušně.

Jak se vám na hřišti mezi muži líbí?
Zapojují se poměrně dobře, odehrají dost minut. I když rozdíl mezi dorosteneckou I. A třídou a mužskou divizí je tam znát. Ale kluci se musí učit. Ti, co si Kuchy (trenér Martin Kuchař) vybral, na to stačí. Co mají odehrát, to si odehrají.

Kdo z mladíků vám dělá největší radost?
(Směje se) Mně dělají všichni radost, že se tam vůbec dostali a zvládají to.

Mezi novici v áčku Kopaniny je i váš syn Jan. Co říkáte jeho výkonům, asi ho sledujete pozorněji, ne?
V Čelákovicích jsem ho neviděl, ale slyšel jsem od lidí, že hrál dobře. Pak přišli lepší soupeři, kdy se tolik neprosazoval, ale celkově myslím, že je to snad dobrý. U něj je to trochu o hlavě. Když v ní povolí, nebude tolik myslet na to, že je v mužské divizi, mohlo by to fungovat ještě líp. Respekt z té soutěže je u něj znát.

Snažíte se tedy doma odlehčit situaci?
Přesně tak, snažím se to zlehčovat, nechci mu způsobit nějaké trauma. (směje se) Ale co se týče psychické přípravy na zápas, na to má kluk mojí ženu. Ta ho po téhle stránce dokáže připravit líp než já. My se bavíme o věcech, co se týkají hry, taktiky. Na psychickou pohodu je u nás doma manželka.

Jak to dělá?
To je její osobní kouzlo. Prostě ví, co na kluka platí. (směje se)

Vy syna častěji kritizujete nebo chválíte?
Já už mu v podstatě nemám co vytýkat, teď si ho musí dirigovat Kuchy. Bavím se s ním o věcech, které jsem zmiňoval: neměl by myslet na ostatní věci, měl by hrát instinktivně, pak by měl v áčku fungovat bez jakéhokoliv problému. Zrovna proti Blšanům bude mít speciální motivaci, protože v nich jako malý kluk hrál. V tomhle směru to pro něj bude zajímavější zápas.

Myslíte, že se na Blšany vyhecuje o něco víc?
Určitě ho to bude motivovat. V Blšanech působil rok, pak je pro nás hodně atraktivní zápas ještě se Žatcem, přímo z něj pocházíme. Ten nás ještě čeká. Měl by to zvládnout. Když si s Bohoušem Strnadelem v útoku vyhoví, mohlo by to fungovat velmi dobře.

V Bohoušovi má dobrého učitele, co říkáte?
Tak, tak. Víceméně mu i radím, ať se drží okolo něj, protože přes Bohouše ty balony chodí. Z toho může něco vytěžit.

Co u syna vidíte jako největší fotbalové plus?
Mladej je podle mě komplexní fotbalista, nemá vyloženě slabé stránky. V dorostu patřil k oporám, v posledních sezonách byl i nejlepší střelec, ač hraje v záloze.

Parta okolo vašeho syna hraje za áčko, béčko i dorost. Jak to kluci zvládají?
Jsme s Kuchym domluvení, že úterý a pátky chodí trénovat s áčkem. Ve středu máme někdy s dorostem výběh, to pak zůstávají taky na hřišti. Co se týče zápasů, snažili jsme se najít cestu, jak to udělat, protože mi kluky z dorostu poctivě vybírá i béčko. Snažíme se to kombinovat tak, aby áčko nehrálo zároveň s dorostem. Máme to v I. A třídě slušně rozehrané, tak je pak škoda, když se zápasy kříží, protože nemůžeme postavit to nejsilnější. Když to jde, kluci odehrají oba zápasy, zatím to na nich není vidět, zvládají to dobře. Ale může se stát, že budou časem utahaní, tak bychom museli v tom nasazeném tempu zvolnit.

Je tenhle silný ročník 1993 a 1994 budoucností Kopaniny?
Stoprocentně! S těma klukama jedu od přípravky, celý ročník 93 a 94 jsou dobří fotbalisté. Když zůstanou pohromadě, mohl by to být slušný základ pro divizi. Mohli by v téhle soutěži i v budoucnu obstát.

K tomu bude potřeba udržet divizní příslušnost i pro příští sezonu. Jak to vidíte?
Teď mají před sebou kluci nejdůležitější sérii: Blšany, Český Dub a Teplice B. Pokud zvládnou tenhle trojzápas s nejohroženějšími týmy, měli by divizi udržet. Otázka taky je, kolik mužstev půjde při reorganizaci dolů. Vypadá to, že moc ne, což je pro Kopaninu příznivé. Nevím, jaké jsou tady do budoucnosti plány, co se týče posil, ale z těch kluků by se mohla utvořit dobrá parta. Kuchy to s nimi dělá dobře. Snaží se je motivovat, než aby na ně jen křičel a dřel je. Je to taková škola hrou. (směje se)

Pozorujete na mladých kopaninských puškách, že jim zkušenosti z působení v A-týmu pomáhají i v dorostenecké soutěži?
Určitě, je to znát, každý trénink s áčkem, o zápasech ani nemluvím. My jsme už v zimě hráli mužský turnaj, kluci si zvykají na dospělý fotbal. Je potřeba větší nasazení, musí být tvrdší. To pozitivní se přeneslo i do dorostu.

Se starším dorostem jste v tabulce I. A třídy čtvrtí. Na druhou Zbraslav ztrácíte jen tři body, vedoucí Újezd má ale před vámi jedenáctibodový náskok. Žije ještě podle vás šance na postup?
Věřím, že bychom mohli skončit druzí, protože Újezd už budeme dohánět těžko. Pak by byl postup možný, vypadá to, že by mohli jít nahoru dva. Chceme se o to pokusit.

Přebor dorostu, to by byl ve skromných podmínkách Přední Kopaniny velký úspěch, ne?
Už v minulé sezoně jsme postoupili do přeboru s mladším dorostem. Akorát jsou v něm chudáci poslední, je jich málo. Ale přebor se starším dorostem by nás lákal, to je jasné.

Postoupil jste do přeboru s mladším dorostem, teď je to na dobré cestě se starším dorostem. Prozraďte: V čem je vaše kouzlo?
(Směje se) Asi je to tím, že jsem s klukama dlouho, znám je, mám vychytané, kdo kde může hrát, na jaké pozici jsou použitelní, co se od nich dá čekat. Navíc jsou odmalička pohromadě, jsou sehraní. Rostou z nich dobří fotbalisté, v ideálním případě budou tvořit kostru áčka, další obstojí v béčku.

Na Kopanině jste už deset let. Jak se za tu dobu klub ve vašich očích proměnil?
Když jsem začínal, byla tady mladší a starší přípravka, teď máme v mládeži všechny kategorie od minipřípravky po starší dorost. Práce s mládeží je tady stoprocentní. Chlapi jsou v divizi už třetí sezonu, to je dobrý. Jde to tady celkově nahoru, má to nějakou formu. Je v tom ale práce a sebeobětování hodně lidí, trenéři to dělají ve volném čase a zadarmo. Lidi, co tady jsou, chtějí být nějak zaangažovaní do dění na Kopanině. Funguje to. Práce s mládeží je cesta. Vždycky vychováte dvě nebo tři individuality z ročníku, které můžou nastoupit do mužských kategorií.

Vy jste hrál taky fotbal, řekněte: Byl jste lepší fotbalista než je váš syn?
Co je měřítko? Jestli divize dospělých, tak je kluk lepší. Já hrál krajský přebor. Ale když si to vyhodnotím celkově, kluk je lepší fotbalista než jsem býval já. Určitě.

Roste v něm pro Kopaninu nový Strnadel a výrazná postava ofenzivy?
Nechci, aby to znělo neskromně, ale myslím si, že by se z něj mohla výrazná postava stát. Bohouš mu má co dát, pořád si odehraje svoje a mladí se od něj mají co učit. Jak už jsem říkal: kluk dával každý rok přes dvacet gólů, má to v sobě.

Ale v A-týmu ještě na gól čeká...
Řekl bych, že se dočká teď proti Blšanům, karty jsou pro mě rozdané jasně: Dá gól a Kopanina vyhraje 2:0. Mám to hezky naplánované. (směje se)

Jak ho v takovém případě odměníte?
O tom jsem ještě nepřemýšlel, nějak bychom to vyřešili. Už vím! Vyhraju v tombole první cenu a tu kýtu mu za odměnu dám. (směje se)

Mladí odchovanci v áčku Přední Kopaniny
Adam Borský, brankář
Narozen: 21. 10. 1992
Martin Holeček, obránce
Narozen: 29. 11. 1992
Josef Fárka, záložník
Narozen: 20. 3. 1993
Jakub Tržický, záložník
Narozen: 8. 9. 1993
Šimon Vik, záložník
Narozen: 27. 6. 1993
Jan Peclinovský, záložník
Narozen: 19. 7. 1994
Šimon Illyk, útočník
Narozen: 18.1.1993
Daniel Přibáň, záložník

Článek připravil:Radim Trusina
 
Foto k článku:
 

Aktuality klubu

Kopanina se představí na Sláva Cupu. Dosáhnou modročervení na tripple?, 20.07.2024
Dubeč - Turnaj s tradicí. Sláva Cup na počest významného fotbalového funkcionáře a trenéra Miloslava Houšky se hraje letos již posedmé. Všech ročníků se...
Divize vylosována. Kopaninu čekají čtyři pražská derby a atraktivní soupeři., 28.06.2024
Praha - V restauraci Columna na pražském Chodově byl vylosován nový ročník 2024/25 soutěží Řídící komise pro Čechy. V soutěži mužů se jedná o třetí a čtvrtou...
Sezona je u konce! Přečtěte si, jak se kopaninské celky rozloučily s ročníkem., 17.06.2024
Přední Kopanina - Dlouhá sezona 2023/24 je oficiálně za námi! Kopaninské týmy minulý týden odehrály své závěrečné zápasy a nyní se již chystají na prázdniny....
Poslední hrací víkend sezony. Přijďte zakončit tento ročník k Drahušce!, 16.06.2024
Přední Kopanina - Do konce zlaté kopaninské sezony 2023/24 zbývá jeden poslední hrací víkend. Jednalo se o ročník plný emocí, a to dobrých i špatných,...
Kopanina se chce loučit s přeborem výhrou. Ptáček ve hře o krále střelců., 15.06.2024
Praha - V postupovém cíli už fotbalisté Přední Kopaniny dávnou jsou a mohou se těšit na účast v divizi. To ale nic nemění na jejich plánech vyhrát poslední...

Další články

U9 na tradičním MINICUPU na Julisce!, 12.06.2024
Přední Kopanina během posledního domácího víkendu oslavila Double., 10.06.2024
Oslavy titulu a mnohem více! Víkendový program FCPK zde., 06.06.2024
Víkend, který se do historie FCPK zapíše zlatým písmem! Výsledkový servis zde., 03.06.2024
Pohledy trenérů Votta a Kudely na šlágr Zličín vs FCPK. Oba chtějí vyhrát., 01.06.2024